вторник, 11 март 2025 г.

Вкус и аромат, събрани в една млечна капка

 

*За фамилия Джамбазови от гр. Доспат животновъдството и търговията са занаяти, наследени от деди и прадеди. Днес семейството стопанисва ферма със 100 крави и мандра, в която произвежда богата гама от бутикови млечни продукти.

*Липсата на работна ръка и огромната документация са сред най-големите проблеми в бранша!

Фамилия Джамбазови е затворила кръга на производство и притежава ферма и мандра в гр. Доспат. Животновъдният обект е създаден от Росен Джамбазов, който е започнал да се занимава с тази дейност още преди зората на демокрацията, в края на 80-те години на миналия век. Сега бизнеса управлява синът му Красимир Джамбазов. Снахата Юлия Джамбазова е юрист, но движи документацията на двата обекта. В работата активно се включват и внуците Даниел (19 г.) и Едуард (на 13 г.). Големият внук е избрал и такава специалност, с която да е полезен – „Анализ, контрол и екология на храните“ в УХТ – Пловдив. Той се включва във всички процеси – хранене, почистване на животните, организиране на транспорт за доставка на сено и люцерна.


-Животновъдството е в кръвта на фамилия Джамбазови, чиито прадядовци също са се занимавали с този занаят и са били и търговци – започна да разказва Юлия Джамбазова.

Фермата се намира на частен терен в града и в момента притежават 100 крави. Основните породи са Черношарено говедо, Джерсей и Късорого родопско говедо. Последната порода е защитена, адаптирана е към условията на Родопа планина. Тя е под селекционен надзор, заедно с Джерсей.

Мандрата е изградена през 2021-2023 г., основно със собствени средства и кредити. Капацитетът й е 500 литра дневно. Технологията на отглеждане е смесена – през топлите сезони животните са на пасищата, а в студеното време- в боксове. Дори и през зимата излизат на разходка, защото около стопанството са оградени с електропастир около 20-30 дка. През пролетта, лятото и есента пашуват на 200 дка планински ливади, които са покрити с родопски билки и се отличават с голямо биоразнообразие. Неслучайно млякото е изключително вкусно и ароматно. Кравите се дохранват с фуражи и люцерна, които се осигуряват от Пловдивско. От района стопаните успяват да съберат само дъхаво планинско сено.

Обектът е оборудван с централен млекопровод, по който суровината достига до охладителните вани. Доенето се извършва със система от агрегати. Почистването и храненето обаче е ръчно. В тези дейности е ангажирано цялото семейство, като освен тях се включват още един или двама работници. Двама служители са назначени и в преработвателното предприятие.

В мандрата се произвеждат бутикови млечни продукти. Гамата включва сирене, свежо сирене, кашкавал, 4 вида гюбек (прясно изпарено сирене), кисело мляко. Гюбекът е натурален, с манатарки, с маслини, с подправки – чубрица и червен пипер. Сиренето престоява известно време в първа саламура, след това се слага в тенекии и втора саламура. Периодът на зреене на сиренето и кашкавала е минимум 45 дни.

Млечните продукти се предлагат основно във фирмения магазин към мандрата. Организирана е ограничена дистрибуция за София, Пловдив и Гоце Делчев.


-За съжаление, в сектора на животновъдството и преработката основните проблеми са с трудното намиране на работна ръка. Гледачите идват и си отиват. Не помага това, че се стремим да даваме високи възнаграждения, да осигуряваме добри условия на живот и труд. Служителите в мандрата пък за да работят, трябва да бъдат специално обучени – сподели Юлия Джамбазова. – Сериозен препъникамък за бранша е огромната документация, която се попълва почти ежедневно. Това е изключително трудоемко. Лошото е, че бюрократичните изисквания непрекъснато се увеличат, допълват се с нови и затрудняват пряката ни работа.

Мотивацията ни да продължаваме да работим е да създадем по-добро бъдеще за децата си. Инвестирали сме не само много средства, но и много труд, тревоги и надежди в този бизнес. За нас е от особено значение да предлагаме качествени продукти и клиентите ни да са доволни! – обобщи Юлия Джамбазова.

Лилия Лозанова – Янкулова

Национален седмичник за практически земеделски съвети, информация и агробизнес

Публикуване на коментар

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Start typing and press Enter to search